Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Chociwel

Zachodniopomorskie

Płaskostopie liczy na wszystkim obniżeniu sklepienia stopy lub właśnie jej ograniczeniu. Stopa jaka nie ma płaskostopia nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża. Kości tej stopy są łuk. U stopy jaka planuje płaskostopie niestety tak się nie dzieję.

Promocja Deichmann Biały Bór

U tej osoby przychodzi do zaniku łuków stopy, wtedy stopa zatrzymuje się płaska. Według badań (wyniki statystyk na r. 2017) na płaskostopie cierpi do 40% ludzi. By uniknąć powstania płaskostopia u dziecka, należy: Zapewnić komfortowe buty zwłaszcza dzieciom kierującym nasze ważne kroki, unikać rozwoju nadwagi – otyłości jest przyczyną płaskostopia ponieważ, nie sprzyja zdrowiu i obciąża stopy. Zalecane są dwa rodzaje płaskostopia – płaskostopie podłużne oraz płaskostopie poprzeczne.

promocja Deichmann
promocja Deichmann

Płaskostopie podłużne, będące skutkiem zmniejszenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa stopy zaczyna dotykać podłoża. Płaskostopie poprzeczne, spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa tworzy się wielka i wydaje swoją elastyczność. Płaskostopie żyje w wszelkim wieku.

zobacz również Karta podarunkowa Deichmann

U maluchów do około 3-4. roku bycia płaskostopie jest niejako fizjologiczne, i związany jest z obecnością poduszeczek tłuszczowych, wiotkich więzadeł i złych mięśni. Tym typem płaskostopia u najmłodszych nie powinno się martwić, gdyż znika sam wraz z biegiem dziecka. Deformacja stopy w perspektywy płaskostopia zmienia prawidłowe tematy jej utrzymania. Pojawiają się w tedy obrzęki stóp i dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale również łydek oraz kręgosłupa. Poza tym wpływ na podłoże w miejscu stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje składaniem się na podeszwie stopy bolesnych i trwałych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może jeszcze doprowadzić do rozwoju wtórnych deformacji stóp lub stopy pod postacią palucha koślawego lub w skrajnych przypadkach tzw. palców młotkowatych.

Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i mienie obuwia i chodzenie. Jest wówczas niezwykle dokuczliwe i odpowiednie będą buty ortopedyczne dla niemowlęta. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone również długo trwające, prowadzić że do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy. Leczenie płaskostopia polega nie ale na ćwiczeniu mięśni stóp ale również noszeniu właściwie dopasowanych, szerokich i wygodnych butów, stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (jednak tylko po konsultacji z lekarzem – nigdy na samodzielną rękę!) i kontrolowaniu o utrzymywanie prawidłowej pozycji ciała.

Promocja Deichmann Biały Bór

Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: pracowanie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki występującej na podłodze lub chwytanie i budowanie palcami stóp drobnych materiałów z podłogi. Czasem jednak w sukcesie zaawansowanych i stosujących wielkie dolegliwości deformacji stóp, zadania i prowadzenie zachowawcze mogą pokazać się nieskuteczne. Konieczny pewno się okazać wtedy zabieg operacyjny. Chociaż więc stanowi przydatne wyłącznie w ostateczności.

Źródło artykułu Co wywołuje płaskostopie u dzieci jak tego unikać?

Promocja Deichmann Biały Bór

0 0 votes
Czy polecasz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments